Strefa wiedzy

Nasiona chia to ostatnio bardzo modny dodatek do diety. Używany może być praktycznie do każdego dania, gdyż nie zmienia smaku potrawy. Reklamowany jako złoty środek na odchudzanie. Czy jednak warto ulegać modzie i włączyć do diety egzotyczne nasiona chia? Przekonajmy się!

Występowanie

Szałwia hiszpańska rośnie naturalnie na terenie Ameryki Południowej. Należy do tej samej rodziny co melisa i mięta. Jest to roślina posiadająca szerokie liście i małe, białe lub fioletowe kwiaty. Owoce zaś kryją najważniejszą część, czyli nasiona, które były zaraz po fasoli i kukurydzy najważniejszą rośliną uprawną Azteków i Majów. Wojownikom z Ameryki miały nasiona te dodawać energii i wytrzymałości już od tysięcy lat, podczas podbojów. Oto najważniejsze właściwości zdrowotne jednego z superfoods.

Właściwości prozdrowotne
Źródło witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Nasiona chia są bogate w witaminy E, B1, B3. Zawierają 6x więcej wapnia niż mleko, 15x więcej magnezu niż brokuły oraz 3x więcej żelaza niż szpinak. Dodatkowo posiadają spore ilości potasu, cynku i selenu. Są też źródłem białka oraz błonnika. Zawarte w nasionach przeciwutleniacze "zmiatają" wolne rodniki, dzięki czemu przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia, a także wystąpienia chorób nowotworowych czy mutacji komórek. Występowanie przeciwutleniaczy chroni także zawarte w nasionach nienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem.

Redukcja stanów zapalnych

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy nasiona chia niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników, które w organizmie wykazują działanie prozapalne. Przyczyniają się tym samym do poprawy stanu zdrowia przy różnego typu stanach zapalnych np. błon śluzowych.

Alternatywa dla wegetarian

Nasiona chia stanowią idealny dodatek do diety wegetariańskiej. Jeśli ktoś nie spożywa mleka i przetworów mlecznych, to nasiona chia mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów wapnia. Posiadają bowiem boron – składnik mineralny uczestniczący w metabolizmie wapnia w ustroju a także występuje w nich korzystny stosunek wapnia do fosforu.

Sprawdza się także przy wykluczeniu z diety mięsa, gdyż dwie łyżki nasion chia dostarczy w ciągu dnia więcej żelaza niż 100 g mięsa wieprzowego. Należy jednak pamietać, iż biodostępnośc żelaza niehemowego (roślinnego)n jest niższa niż hemowego (zwierzęcego).

Naturalnie bezglutenowe

Nasiona chia nie zawierają glutenu. To cenna informacja dla chorych na celiakię, uczulonych na gluten oraz tych, co z różnych powodów ograniczają, bądź wykluczają gluten z diety. Sprawdzajmy jednak informacje na opakowaniach, ponieważ na terenie zakładu przemysłowego mogą być wykorzystywane produkty zawierające gluten i mogą one stanowić zagrożenie zanieczyszczeniem nasion chia glutenem.

Polecane dla cukrzyków

Większość węglowodanów nasion chia stanowi błonnik, który nie jest przez organizm trawiony. W porcji (28g – 2 łyżki stołowe) znajdziemy jedynie 1g weglowodanów przyswajalnych! Dzięki temu nasiona chia nie podwyższają gwałtownie poziomu cukru we krwi i stanowią świetny dodatek do potraw dla osób na diecie cukrzycowej. Niektóre badania wykazują nawet korzystne działanie poprzez zmniejszenie glikemii poposiłkowej i ogólnego poziomu glukozy we krwi.

Poprawa profilu lipidowego krwi

Stosowanie nasion chia pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów we krwi. W badaniach wykazano zwiększenie poziomu cholesterolu HDL oraz ALA i EPA oraz zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów. Dzięki takiemu działaniu nasiona chia mogą chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego jak np. miażdżyca, udary, zawały.

Redukcja masy ciała

Nasiona chia zyskały popularność jako produkt idealny dla osób odchudzajacych się. Włączenie ich do diety redukcyjnej z pewnością nie zaszkodzi, a czy pomoże - tu zdania są podzielone. Błonnik zawarty w nasionach chia pochłania ponad 10-cio krotnie więcej wody niż sam waży, dzięki czemu pęcznieje w żołądku i przybiera postać żelu. W teorii powinno to zmniejszyć ilość i częstość spożywanych pokarmów. Niestety badania jak dotąd nie potwierdzają jednoznacznie tej teorii. Mimo iż błonnik z nasion chia zmniejszał apetyt u badanych, to nie wpłynęło to znacząco na masę ciała. Jednakże proces odchudzania to nie tylko dodanie jednego skłądnika "cud" do diety – to praca zarówno nad wdrożeniem w życie zdrowej, zbilansowanej diety, jak również odpowiednia aktywnośc fizyczna a także efektywny odpoczynek w nocy. Dopiero wszystkie te czynniki mogą znacząco wpłynąć na redukcję masy ciała bez efektu jo-jo. Nasiona chia mogą być więc bardzo zdrowym dodatkiem do zbilansowanej diety redukcyjnej, a przez zmniejszenie apetytu z pewnością mogą pomóc w zmniejszeniu masy ciała.

Idealne dla sportowców

Już w czasach Majów i Azteków nasiona chia stosowane były przez wojowników w celu poprawy wydolności. Dzisiejsze badania potwierdzają, iż nasiona chia poprawiają wydolność organizmu w równej mierze co napoje izotoniczne mogą pomóc sportowcom osiągać lepsze wyniki, jednocześnie wzbogacając ich dietę w wartościowy produkt.

Podsumowując...

Nasiona chia znajdą Państwo w naszej Zielarni. Zachęcam do wypróbowania, gdyż jest to prawdziwa bomba zdrowia. Mogą być wspaniałym dodatkiem do diety redukcyjnej, cukrzycowej, wegeteriańskiej, a także tej stosowanej przez osoby mające problemy z poziomem lipidów we krwi. Dzięki dużej zawartości błonnika, witamin i składników mineralnych wzbogacą tak naprawdę każdą dietę. Jeśli jednak liczymy na cudowny efekt odchudzający nie zapomnijmy także o aktywnym i zdrowym stylu życia.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima.