Zioła

zioła

Ziołolecznictwo

Na ziołolecznictwie od wieków opiera się medycyna chińska. Zioła z powodzeniem wykorzystywali w leczeniu Sumerowie, Egipcjanie i Indianie. To doskonałe źródło witamin, mikro i makroelementów, ale także substancji o działaniu przeciwzapalnym, antydepresyjnym czy przeciwbólowym. Przykład? Szałwia obniża poziom cukru we krwi, działa antydepresyjnie i kojąco, hamuje także wydzielanie potu. Dzika róża ma działanie moczopędne i żółciopędne. Koper włoski to z kolei doskonały środek na kolki i wzdęcia u niemowląt a dziurawiec na problemy trawienne i bezsenność.

Szacuje się, że na całym świecie rośnie około 450 tys. roślin, ale tylko 15% z nich zostało do tej pory przebadanych chemicznie i farmakologicznie. W celach medycznych wykorzystuje się obecnie kilkanaście tysięcy roślin. Zawierają one wiele substancji wpływających na metabolizm człowieka. To m.in. alkaloidy, fitoncydy, saponiny, śluzy, flawonoidy, etc.

Profilaktyka i nie tylko

Ziołolecznictwo odgrywa nie tylko dużą rolę w profilaktyce, stosowanie ziół może pomóc także zatrzymać rozwój przewlekłej choroby. Dowodem na skuteczność ziół jest ich wykorzystywanie w składzie wielu leków. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co czwarty nowoczesny lek dostępny w Stanach Zjednoczonych jest pozyskiwany z roślin a ponad 7 tys. związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji leków ma pochodzenie roślinne.  Zioła leczą bezsenność, pomagają w przypadku nadciśnienia, problemów trawiennych, bólu brzucha, schorzeń nerek czy zapalenia gardła. Oczyszczają organizm i odprężają.

W naszej zielarni znajdą Państwo zarówno herbatki, wyciągi, wywary, jak i nalewki czy maści. Zioła  z powodzeniem mogą być stosowane także jako dodatek do kąpieli, ponieważ niektóre z nich mają właściwości natłuszczające i pobudzające.

Warto pamiętać o tym, że warunkiem skuteczności ziół jest ich regularne stosowanie przez dłuższy czas.