Suplementy diety

Suplementy dietyCo dają suplementy diety?

Jeśli nie spożywamy codziennie 5 posiłków, których elementem są warzywa, owoce, zboża, możemy być pewni, że nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety. Uzupełniają one nie tylko witaminy, minerały, ale też są źródłem innych substancji egzogennych, których nie syntetyzuje nasz organizm i które muszą zostać w związku z tym dostarczone z zewnątrz.

Brak czasu sprawia zwykle, że nie mamy czasu zadbać o swój jadłospis. To problem wszystkich krajów rozwiniętych i rozwijających się. Szacuje się, że około 2 mln Brytyjczyków cierpi z powodu niedożywienia. W Polsce, według PCK, tylko liczbę niedożywionych dzieci szacuje się na 650 tys. a na granicy niedożywienia znajduje 5 milionów osób. Nie chodzi tutaj o brak wystarczającej liczby posiłków, ale brak zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

 

Warto wiedzieć

Nawet jeśli staramy się odżywiać zdrowo, konsumujemy duże ilości warzyw i owoców, możemy nie dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlaczego? Jeśli produkty, które kupujemy nie pochodzą z organicznych upraw, to istnieje duże ryzyko, że w swoim składzie posiadają znacznie mniej składników odżywczych niż moglibyśmy przypuszczać. Na wartość odżywczą negatywnie wpływa nie tylko miejsce uprawy, ale także jakość gleby czy czas przechowywania i przetwarzania produktu. Z wiekiem maleje też zdolność naszego organizmu do wchłaniania substancji odżywczych z żywności.

Stosowanie suplementów może przyczynić się nie tylko do poprawy naszej ogólnej kondycji – włosów, stawów, skóry czy paznokci, ale także zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych.