Strefa wiedzy

Lecznicze właściwości kobylaka znane są już od dawna. Jest to roślina wieloletnia, którą znamy również pod nazwami: szczaw lancetowaty, koński szczaw, czy też kobyli szczaw. Porasta tereny podmokłe, spotkamy go na wilgotnych łąkach, przy stawach, rowach, nad brzegami rzek i jezior.

 

W skład mieszanki pod nazwą korzenia kobylaka mogą wchodzić następujące gatunki: Rumex alpinus L. (szczaw alpejski), Rumex crispus L. (szczaw kędzierzawy), Rumex hydrolapathum Huds. (szczaw lancetowaty), Rumex obtusifolius L. (szczaw tępolistny) oraz Rumex patientia L. (szczaw żółty). kobylak pochodzi z Azji i Afryki, dziko rośnie również w Europie. Dorasta do 200 cm, liście jego są ostre, lancetowate, zwężające się ku nasadzie. Kwitnie od czerwca do lipca, natomiast surowiec zielarski - korzeń - wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną i suszy.

Zastosowanie w lecznictwie kiedyś:

Kobylak był stosowany jako zioło lecznicze od starożytności, przez średniowiecze, renesans, jak również w XIX wieku. Zalecany był jako środek leczniczy przy szkorbucie, zapaleniu dziąseł, bolesnym ząbkowaniu oraz problemach przewodu pokarmowego – zaparciach, wrzodach, zaburzeniu wydzielania żółci. Wykorzystywano również szczaw w leczeniu anemii, osłabieniu, blednicy młodych dziewcząt.

Zastosowanie w lecznictwie dziś:

W dzisiejszych czasach lecznicze działanie szczawi zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Do najważniejszych zalet należą:

  • Zmiatanie wolnych rodników - dzięki zawartości witaminy C oraz flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami kobylak może działać jako "zmiatacz" wolnych rodników. Chroni komórki przed uszkodzeniami, zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych (a nawet cofając zmiany w przypadku raka płuc i wątroby), wzmacnia system odpornościowy, a także pozwala dłużej cieszyć się pięknym, młodym wyglądem.
  • Pomocny w biegunkach - ze względu na zawartość garbników szczawie stosowane są jako środek przeciwbiegunkowy u dzieci. Zmniejszają nasilenie biegunki lub nawet zatrzymują ją.
  • Wykazuje działanie przeciwbakteryjne - hamuje rozwój drożdżaków i bakterii ropnych oraz beztlenowych.
  • Pobudza procesy trawienia i wydalania - wzmaga wydzielanie żółci i soku trzustkowego.
  • Wspomaga detoksykację organizmu - wiąże szkodliwe produkty przemiany materii i ułatwia w ten sposób ich wydalanie.
  • Dba o higienę intymną kobiety - działa korzystanie przy infekcjach intymnych i upławach.
  • Pomaga w leczeniu niedokrwistości - zawiera kompleks białko-żelazo, które łatwo rozpuszcza się w wodzie i jest łatwo przyswajalne. Wspomaga zwiększenie poziomu erytrocytów i hemoglobiny. Korzeń kobylaka stosowany jest w leczeniu anemii z niedoboru żelaza, blednicy u dzieci, obfitych miesiączek lub poważnych zranień i krwawień.

Przedawkowanie

Pomimo, iż kobylak to środek naturalny, przedawkowanie może być niebezpieczne. Narażone są głownie osoby starsze, dzieci oraz osoby stosujące dawki większe niż zalecane przez dłuższy czas. korzeń kobylaka nie jest polecany kobietom w ciąży i karmiącym. W wyniku przedawkowania wystąpić mogą biegunki, nudności lub wymioty oraz uszkodzenie nerek charakteryzujące się krwiomoczem, skąpomoczem, obrzękami. takie skutki są efektem występowania w korzeniu kobylaka szczawianów i kwasu szczawiowego wiążących w organizmie wapń. Nadmiar tych substancji w organizmie prowadzi do zaburzeń równowagi mineralnej, odkładania się szczawianów w nerkach i pęcherzu moczowym w postaci kamieni nerkowych lub piasku. Dodatkowo zbyt duża ilość szczawianów w organizmie może spowodować odwapnienie kości oraz zaburzenia kurczliwości mięśni. Przedawkowanie kobylaka może również objawiać się wystąpieniem biegunki, wymiotów oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz kwasowo-zasadowych w organizmie.

Wykorzystanie kobylaka w kosmetyce

Kobylak sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej, przy łuszczycy, grzybicy, owrzodzeniach oraz atopowym zapaleniu skóry. Działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, wykazuje także działanie ściągające i tonizujące. Redukuje również łojotok. Dzięki zawartości flawonoidów (silnych przeciwutleniaczy) zmiatają wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia. Szczaw blokuje w organizmie wydzielanie tyrozynazy, dzięki czemu działa wybielająco i zapobiega powstawaniu przebarwień. 

Wykorzystanie szczawi w lecznictwie już od stuleci oraz najnowsze badania farmakologiczne świadczą o wielkiej mocy zdrowotnej tej rośliny. Korzystajmy z niej więc na zdrowie! Po korzeń kobylaka zapraszamy Państwa do naszej Zielarni.

 

Zapraszamy Państwa do naszych Zielarni Dr.Optima w Chełmie i Lubinie.